Bajeczne ogrody świata

Zapraszamy do świata bajecznych ogrodów, pełnych magii, uroku i romantyzmu, które zachwycają swoim pięknem i kunsztem ogrodniczym.

Ogrody Kew w Londynie, Wielka Brytania

Ogrody Kew to jedne z najbardziej znanych ogrodów botanicznych na świecie. Rozciągają się na powierzchni 121 hektarów i są domem dla ponad 50 000 gatunków roślin. W Kew znajdziemy również historyczne oranżerie, wspaniałe szklarnie oraz niezwykłe instalacje artystyczne. Spacerując alejkami ogrodu można podziwiać piękno krajobrazów, egzotycznych roślin i niezwykłej architektury.

Ogrody Kew w Londynie

Ogrody pałacu wersalskiego, Francja

Ogrody Pałacu wersalskiego to prawdziwe arcydzieło ogrodowej sztuki. Projektowane przez André Le Nôtre’a w XVII wieku są symbolem francuskiego rokoko i osiągnięć Ludwika XIV. Znajdziemy tu liczne aleje, fontanny, rzeźby oraz bukszpanowe labirynty, które tworzą niepowtarzalną atmosferę pełną magii i uroku.

Ogrody Pałacu wersalskiego we Francji

Ogrody Europy Keukenhof, Holandia

Znane jako „ogród Europy” – Keukenhof – to miejsce gdzie co roku kwitnie ponad 7 milionów żonkili, tulipanów, hiacyntów i innych roślin cebulowych. Ogród rozciąga się na powierzchni 32 hektarów i oferuje liczne kompozycje kwiatowe, fontanny oraz malownicze ścieżki spacerowe. Keukenhof to prawdziwa uczta dla zmysłów – zwłaszcza wiosną, gdy zakwita prawdziwa eksplozja kolorów.

Ogrody Keukenhof w Holandii

Butchart Gardens, Kanada

Usytuowane na wyspie Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, Butchart Gardens oferują różnorodność krajobrazów na powierzchni 22 hektarów. Ogrody zostały założone przez Jennie Butchart w 1904 roku i przez lata ewoluowały tworząc niezwykłe miejsce pełne roślin, fontann, strumieni i ścieżek spacerowych. W Butchart Gardens podziwiamy m.in. włoski ogród, ogród różany czy japoński ogród, każdy z nich oferujący niezwykłe doświadczenia.

Ogrody Butchart w Kanadzie

Ogrody Sissinghurst Castle, Anglia

Te malownicze ogrody w hrabstwie Kent w Anglii zostały zaprojektowane przez słynną pisarkę i ogrodniczkę Vitę Sackville-West we współpracy z jej mężem Haroldem Nicolsonem. Sissinghurst Castle Gardens słyną z romantycznej atmosfery, białych ogrodów oraz niezwykłych kompozycji kwiatowych. Szczególnie urokliwe są labirynty z bukszpanu oraz wieże z pięknymi widokami na okolicę.

Ogrody Sissinghurst Castle w Anglii

Ogrody Sigiriya, Sri Lanka

Wznoszący się na szczycie 200-metrowego masywu skalnego pałac Sigiriya był niegdyś letnią rezydencją króla Kassapy. Wokół pałacu rozciągają się ogrody wodne, skalne i tarasowe, które do dziś zachwycają turystów z całego świata. Spacerując po ogrodach można podziwiać niezwykłe inżynierskie osiągnięcia starożytnych Sri Lankijczyków oraz piękno tropikalnej roślinności.

Ogrody Sigiriya na Sri Lance

Ogrody Kenrokuen, Japonia

Jeden z Trzech Wielkich Ogrodów Japonii – Kenrokuen – znajduje się w Kanazawie i jest prawdziwym arcydziełem ogrodowej sztuki. Ten krajobrazowy ogród oferuje piękne alejki, strumienie, stawy, pagodki i mosty łączące się w harmonijną całość. Szczególnie zachwycające są kwitnące drzewa wiśni i azalie, które razem z delikatnymi mostkami i kamiennymi latarniami tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Ogrody Kenrokuen w Japonii

Ogrody Monet w Giverny, Francja

To właśnie w Giverny, Claude Monet stworzył swoje słynne ogrody, które stały się inspiracją dla jego arcydzieł impresjonistycznych. Ogród dzieli się na dwie części: ogród kwiatowy Clos Normand oraz ogród wodny. Wodny ogród to miejsce gdzie znajduje się słynna Japońska Kładka otoczona przez kwitnące kwiaty lotosu, irysy i wierzby płaczące. Wizyta w Giverny to prawdziwe podróże w czasie pozwalające odkryć piękno i magię, które zainspirowały jednego z największych malarzy w historii.

Ogrody Monet w Giverny we Francji

Podsumowanie

Ogrody to miejsca, które od wieków porywają ludzkie serca swoim pięknem, kunsztem ogrodniczym i niezwykłymi kompozycjami roślinnymi. Bez względu na to czy są to oryginalne ogrody orientalne, romantyczne ogrody europejskie czy nowoczesne ogrody botaniczne – każdy z nich ma swoją niepowtarzalną atmosferę i przyciąga miłośników przyrody z całego świata. Mając okazję odwiedzić te niezwykłe miejsca, możemy doświadczyć magii, uroku i romantyzmu, które czynią z nich prawdziwe arcydzieła sztuki ogrodowej.

Czytniki E-book - zobacz ceny