40 ciekawostek na temat Polski

Oto kilka interesujących informacji na temat Polski:

 1. Granice Polski zmieniały się wiele razy w historii, a jej obecne kształt i położenie to wynik przemian geopolitycznych po II wojnie światowej.
 2. Polska jest dziewiątym co do wielkości krajem w Europie i 69-tym na świecie. Ma powierzchnię 312 696 km².
 3. Polska jest krajem o wysokim stopniu urbanizacji. Największymi miastami są Warszawa (stolica), Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk.
 4. Polska jest jedynym krajem, który posiada swoje własne rasy koni: małopolski, śląski, wielkopolski oraz konik polski.
 5. W Polsce znajduje się jedno z najstarszych kopalń soli na świecie – Kopalnia Soli Wieliczka, która funkcjonowała nieprzerwanie od XIII wieku do 1996 roku. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 6. Polski astronom Mikołaj Kopernik jest uważany za jednego z ojców nowożytnej astronomii. Jego teoria heliocentryczna zakładała, że to Słońce, a nie Ziemia, jest centrum Układu Słonecznego.
 7. W Polsce znajduje się największe średniowieczne miejskie rynki w Europie – Rynek Główny w Krakowie i Rynek we Wrocławiu.
 8. Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów bursztynu na świecie. Bursztyn bałtycki, zwany również „złotem północy”, to kamień ozdobny wykorzystywany w produkcji biżuterii i przedmiotów artystycznych.
 9. Polska jest domem dla największego europejskiego ssaka lądowego – żubra. Białowieski Park Narodowy, gdzie występuje największa populacja żubrów na świecie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 10. Polska jest ojczyzną wielu znanych osób, takich jak Fryderyk Chopin, Marie Skłodowska Curie, Lech Wałęsa, Jan Paweł II czy Andrzej Wajda.
 11. Polska jest jednym z krajów, które założyły Unię Europejską, jako że wstąpiła do niej 1 maja 2004 roku.
 12. Polskie smakołyki, takie jak pierogi, kielbasa, bigos, żurek czy placki ziemniaczane, są doceniane na całym świecie.
 13. W polskiej kulturze istnieje wiele tradycji i świąt, wśród których warto wymienić Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, Dzień Wszystkich Świętych czy Dzień Niepodległości.
 14. W Polsce znajduje się pięć miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Białowieski Park Narodowy, Kopalnia Soli Wieliczka i Auschwitz-Birkenau.
 15. W Polsce działa wiele muzeów, które prezentują historię, kulturę, sztukę i naukę. Niektóre z nich to Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskie w Katowicach.
 16. Polska jest krajem o bogatej scenie muzycznej, obejmującej różne gatunki, od muzyki klasycznej po rock czy hip-hop. Polska jest ojczyzną wielu znanych kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki czy Henryk Mikołaj Górecki.
 17. W Polsce odbywają się liczne festiwale filmowe, muzyczne i teatralne, takie jak Festiwal Filmowy w Gdyni, Warszawski Festiwal Filmowy, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Open’er Festival w Gdyni czy Malta Festival w Poznaniu.
 18. Polska jest krajem o bogatej historii piśmiennictwa, z takimi pisarzami jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Lem, Wisława Szymborska czy Olga Tokarczuk. Szymborska i Tokarczuk zdobyły Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
 19. Polski naukowiec Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, która stała się ważnym narzędziem oświetleniowym w XIX wieku.
 20. Polska ma 23 parki narodowe, które chronią różnorodność krajobrazów i dzikiej przyrody kraju. Wśród nich są takie parki jak Tatrzański Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Karkonoski Park Narodowy czy Woliński Park Nar
 21. W Polsce znajduje się wiele zabytków architektury sakralnej, w tym kościoły, klasztory i katedry, reprezentujące różne style architektoniczne od romańskiego po współczesny. Przykłady to Bazylika Mariacka w Krakowie, Katedra Wawelska, Katedra w Gnieźnie czy Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej.
 22. Polska jest krajem z różnorodnymi formami krajobrazu, w tym góry, równiny, jeziora, lasy i wybrzeże morskie. Najwyższym szczytem w Polsce jest Rysy (2 499 m n.p.m.) w Tatrach, a najdłuższą rzeką jest Wisła (1 047 km).
 23. Polska posiada długie wybrzeże nad Morzem Bałtyckim, z pięknymi plażami, klifami i wydmami. Atrakcje nadmorskie obejmują Mierzeję Helską, Sopot z najdłuższym drewnianym molo w Europie, czy Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami.
 24. W Polsce znajduje się wiele zamków i pałaców, które są świadectwem bogatej historii kraju. Niektóre z nich to Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Zamek w Malborku czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
 25. Polska jest ojczyzną wielu sportowców, którzy zdobyli sławę na arenie międzynarodowej, takich jak Robert Lewandowski (piłka nożna), Irena Szewińska (lekkoatletyka), Tomasz Adamek (boks), Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) czy Agnieszka Radwańska (tenis).
 26. Polska posiada długą tradycję edukacyjną, z jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, założony w 1364 roku.
 27. Polska jest jednym z najważniejszych producentów węgla kamiennego w Europie, a przemysł górniczy ma długą historię w regionach takich jak Śląsk czy Zagłębie Dąbrowskie.
 28. Polska jest krajem z rozwiniętym przemysłem motoryzacyjnym, z fabrykami produkującymi samochody takie jak Fiat, Volkswagen, Toyota czy Volvo.
 29. Jednym z najważniejszych wynalazków w dziedzinie medycyny, którego twórcą jest Polak, jest pulsoksymetr. Został wynaleziony przez polskiego inżyniera elektroniki i naukowca Zbigniewa Religę.
 30. Polska jest jednym z krajów, które mają najwięcej kościołów drewnianych w Europie. Znajdują się one głównie w południowej i wschodniej części kraju. Wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, takich jak Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy oraz Drewniane Kościoły Południowej Małopolski i Podkarpacia.
 31. Polacy są znani ze swojej gościnności i życzliwości, a w Polsce panuje tradycja, że podczas spotkania z nowymi ludźmi podaje się sobie rękę w geście powitania.
 32. W Polsce znajduje się jedno z największych i najstarszych lasów pierwotnych w Europie – Puszcza Białowieska, która jest domem dla różnorodnych gatunków dzikiej fauny i flory, w tym żubrów, wilków, czy bocianów białych.
 33. Polska jest domem dla największego w Europie kompleksu jezior – Pojezierze Mazurskie. Jest to popularne miejsce wypoczynkowe dla Polaków i turystów, którzy chcą cieszyć się żeglarstwem, wędkarstwem, czy spokojnymi wakacjami na łonie natury.
 34. W Polsce znajduje się wiele ciekawych jaskiń, w tym Jaskinia Wierzchowska Górna, Jaskinia Raj oraz Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, która jest najdłuższą jaskinią w Sudetach.
 35. Polska jest ojczyzną wielu filmowców, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, takich jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański czy Agnieszka Holland.
 36. W Polsce mówi się językiem polskim, który należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, będącej częścią rodziny języków indoeuropejskich. Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków do nauki ze względu na skomplikowaną gramatykę i bogate odmiany fleksyjne.
 37. Polska jest krajem o bogatej historii teatru i dramatu. Jednym z najbardziej znanych polskich teatrów jest Teatr Wielki w Warszawie, który pełni funkcję Opery Narodowej i Baletu Narodowego.
 38. Polska posiada 16 województw, które są jednostkami podziału administracyjnego kraju. Województwa te dzielą się na powiaty, a te z kolei na gminy.
 39. Polska jest jednym z krajów, które mają najwięcej ludności żyjącej za granicą. Wielu Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy, edukacji czy lepszego życia, tworząc silne polonijne społeczności, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Irlandii czy Australii.
 40. W Polsce istnieje wiele miast z bogatą historią, które niezwykle wpłynęły na rozwój kraju. Niektóre z nich to Gdańsk, będący ośrodkiem handlu i polityki przez wieki, ze słynną Gdańską Złotą Bramą czy Ratuszem; Wrocław, z jego pięknymi kamieniczkami, Wrocławskim Rynkiem i Katedrą św. Jana Chrzciciela; Lublin, który był jednym z ważniejszych ośrodków nauki i kultury w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, z Zamkiem Lubelskim czy Katedrą św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
Czytniki E-book - zobacz ceny