Polskie mity i legendy

Legenda o Smoku Wawelskim

Opowieść o smoku, który mieszkał w jaskini pod Wzgórzem Wawelskim w Krakowie. Smok terroryzował mieszkańców miasta, żądając od nich corocznego trybutu. Został pokonany przez młodego szewca Kraka, który podstępem nakłonił smoka do zjedzenia żwiru zatopionego w baraniej skórze. Smok napoił się wodą z Wisły, aż pękł.

Legenda o Bazyliszku

Opowieść o potworze, który mieszkał w piwnicach kamienicy w Warszawie. Bazyliszek miał ciało węża, nogi koguta i straszliwe spojrzenie, które zamieniało ludzi w kamień. Został pokonany przez mądrego krawca, który pokazał potworowi lusterko. Bazyliszek zamienił się w kamień na widok własnego odbicia.

Legenda o Warsie i Sawie

Legenda, która wyjaśnia pochodzenie nazwy miasta Warszawa. Wars i Sawa byli rybakami, którzy żyli nad rzeką Wisłą. Pewnego dnia uratowali utopionego księcia, który w podzięce za pomoc poślubił Sawę i założył miasto na miejscu ich wioski, nazywając je Warszawą.

Legenda o Panu Twardowskim

Opowieść o szlachcicu, który sprzedał duszę diabłu w zamian za wiedzę i bogactwo. Pan Twardowski zdołał jednak oszukać diabła, umawiając się na spotkanie w Rzymie, a następnie ukrywając się w karczmie o nazwie „Rzym”. Diabeł znalazł go i porwał w kosmos, gdzie Twardowski wciąż mieszka na Księżycu.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Opowieść o trzech braciach, którzy podróżowali na różne strony świata w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby założyć swoje królestwa. Lech, założyciel Polski, osiedlił się na miejscu, gdzie zobaczył białego orła na czerwonym tle zachodzącego słońca. Biały orzeł stał się herbem Polski.

Legenda o Popiele i Gnieźnie

Opowieść o Popiele, który był okrutnym władcą. Ludzie postanowili go obalić, a pomógł im w tym przybysz imieniem Piast. Kiedy zamek Popiela został spalony, Piast założył nową stolicę w Gnieźnie, dając początek dynast

Legenda o Królu Kazimierzu Wielkim i Pięknej Esterze

Opowieść o romansie między królem Kazimierzem Wielkim a piękną Żydówką, Esterą. Król zakochał się w Esterze podczas jednej ze swoich wizyt w Sandomierzu. W zamian za jej miłość, Kazimierz Wielki obiecał poprawić warunki życia Żydów w Polsce. Ta historia wyjaśnia, dlaczego Polska stała się azylem dla wielu uciekinierów żydowskich w średniowieczu.

Legenda o Hejnale Mariackim

Legenda mówi o hejnale granych na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Opowieść mówi, że podczas najazdu Tatarów na Kraków w 1241 roku, strażnik na wieży zobaczył zbliżających się najeźdźców i zaczął grać hejnał, aby ostrzec mieszkańców miasta. Został zabity przez strzałę Tatarów przed zakończeniem melodii. Dlatego hejnał mariacki kończy się nagle, na pamiątkę tego wydarzenia.

Legenda o Złotej Kaczce

To opowieść o złotej kaczce, która zamieszkiwała wódz Łazienki Królewskie w Warszawie. Kaczka miała moc spełniania życzeń, ale tylko temu, kto ją złapał. Wiele osób próbowało złapać kaczkę, ale żadnemu się nie udało.

Legenda o Wandzie, która nie chciała Niemca

Legenda o Wandzie, córce króla Krakusa, która wolała popełnić samobójstwo, niż poślubić niemieckiego księcia, który chciał ją zmusić do małżeństwa. Wanda utopiła się w Wiśle, a na jej grobie wyrosło miasto, które nazwano Wrocławiem na jej cześć.

Czytniki E-book - zobacz ceny