Legenda o Popiele i Gnieźnie

Legenda o Popiele i Gnieźnie to jedna z najbardziej znanych polskich legend, która tłumaczy powstanie pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Opowieść ta łączy elementy historii i mitologii słowiańskiej, opisując losy dwóch władców, Popiela i Siemowita.

Według legendy, Popiel był księciem, który rządził na terenie obecnej Wielkopolski. Był znany jako okrutny i niepopularny władca, który nie dbał o dobro swojego ludu. Żona Popiela, zła księżniczka, również przyczyniła się do ich złej reputacji. Razem rządzili krajem z pałacu w Kruszwicy.

Popiel zamordował swoich wujów, aby utrzymać władzę i zapewnić, że nikt nie zdoła mu zagrozić. Zaniepokojony gniewem swojego ludu, przeniósł swoją siedzibę z Kruszwicy na wyspę na jeziorze Gopło. Legenda głosi, że zła żona Popiela zasugerowała mu, aby uwięzić swoich krewnych w piwnicy i pozwolić myszom je zjeść. Popiel zastosował się do jej rady, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego czynu.

W międzyczasie na terenach rządzonych przez Popiela pojawił się Siemowit, skromny i odważny rolnik. W wyniku nadzwyczajnego zdarzenia, Siemowit ujawnił swoje prawdziwe pochodzenie – był potomkiem dawnej królewskiej rodziny, który zbiegł przed gniewem Popiela.

Kiedy lud dowiedział się o okrucieństwach Popiela i jego żony, zbuntował się przeciwko niemu. Siemowit stanął na czele powstania i otoczył pałac na wyspie. Popiel i jego żona zostali wówczas zaatakowani przez ogromne stado myszy, które weszły do pałacu i zjadły ich żywcem. To zdarzenie miało być karą za wcześniejsze zbrodnie Popiela.

Po śmierci Popiela, Siemowit został ogłoszony księciem i założył nową stolicę państwa w Gnieźnie, gdzie osiedlił się razem ze swoimi poddanymi. Gniazdo białego orła, które Lech znalazł w Gnieźnie, stało się symbolem nowego królestwa i przyczyniło się do utworzenia polskiego godła.

Legenda o Popiele i Gnieźnie symbolizuje zmianę władzy z okrutnego i bezwzględnego władcy na sprawiedliwego i mądrego księcia. Opowieść ta również tłumaczy powstanie Gniezna, pierwszej stolicy Polski.

Czytniki E-book - zobacz ceny