Mit o Tangunie – założycielu Korei

Według koreańskiej mitologii, Tangun był wnukiem Hwanina, bóstwa niebieskiego, który panował nad niebem i ziemią. Hwanin, pragnąc stworzyć nowe królestwo, posłał swojego syna, Hwanunga, na ziemię, aby nauczyć ludzi rolnictwa, medycyny, moralności i prawa.

Hwanung zstąpił na górę Taebaek wraz z 3 000 swoich podwładnych. Na szczycie tej góry założył Stolicę Niebiańską (신당, Sindang) i zaczął wprowadzać porządek na ziemi. W tym samym czasie, w pobliżu góry Taebaek, żyła niedźwiedzica i trygrysica, które pragnęły stać się ludźmi. Zwróciły się do Hwanunga z prośbą o pomoc. W odpowiedzi, Hwanung dał im święte ziółko i wyznaczył 100-dniowy post w jaskini, podczas którego nie mogły się narażać na światło słoneczne.

Po upływie 100 dni, tylko niedźwiedzica przeszła próbę, przemieniając się w piękną kobietę o imieniu Ungnyeo. Hwanung poślubił Ungnyeo, a z ich związku narodził się Tangun. Tangun, będąc półbogiem i półczłowiekiem, założył pierwsze państwo koreańskie – Gojoseon (w 2333 r. p.n.e) ze stolicą w Pjongjang. Jego królestwo rozciągało się od Mandżurii do Półwyspu Koreańskiego i przetrwało ponad 2000 lat.

Podczas swojego panowania, Tangun wprowadził wiele reform i nauczał swoich poddanych rolnictwa, rzemiosła i zasad moralnych. Po 1500 latach rządów, Tangun abdykował na rzecz swojego następcy. Mając 1908 lat został bóstwem gór.

Mit o Tangunie, mitycznym założycielu i pierwszym władcy starożytnej Korei, jest fascynującą opowieścią pełną elementów duchowych i moralnych. Jego legenda stanowi podstawę dla zrozumienia koreańskiej tożsamości narodowej, wartości i duchowości. Tangun jest sym

Czytniki E-book - zobacz ceny