Legenda o Warsie i Sawie

Legenda o Warsie i Sawie to opowieść wyjaśniająca pochodzenie nazwy stolicy Polski – Warszawy. Jest to romantyczna historia o dwóch rybakach, bracie i siostrze, którzy żyli nad rzeką Wisłą wiele wieków temu.

Według legendy, Wars i Sawa byli biednymi rybakami, którzy zarabiali na życie, łowiąc ryby w rzece Wisła. Pewnego dnia, gdy oboje byli na łodzi, zauważyli ciało człowieka dryfujące w wodzie. Okazało się, że to utopiony książę. Wars i Sawa natychmiast go uratowali, wyciągając z wody i udzielając pomocy.

Kiedy książę odzyskał przytomność, był niezwykle wdzięczny za uratowanie mu życia. Zapytał, czym może się odwdzięczyć, a Wars i Sawa prosili jedynie o możliwość kontynuowania swojego spokojnego życia rybaków. Książę jednak postanowił uczynić coś więcej dla swoich wybawców.

Założył miasto na terenie ich wioski i nazwał je Warszawą, na cześć Warsa i Sawy. Książę uczynił Warszawę stolicą swojego królestwa, a Wars i Sawa zostali zaszczyconymi mieszkańcami miasta. Od tego czasu Warszawa stała się ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym Polski, a jej nazwa przypomina o bohaterstwie i dobroci rybaków z dawnych czasów.

Legenda o Warsie i Sawie pokazuje wartości, jakimi kierowali się mieszkańcy dawnej Polski, takie jak odwaga, dobroć i wspólnotowość. Opowieść ta przetrwała wieki i stała się jednym z symboli stolicy Polski, Warszawy.

Czytniki E-book - zobacz ceny